Robinson Crusoe

Autor

Marie Špásová

Podle románu Daniela Defoe volně vypravuje Josef Věromír Pleva.
Knihu vydalo Státní nakladatelství dětské knihy Praha roku 1956.
Literatura: napínavý příběh
Ilustroval Zdeněk Burian.


Kniha je určena pro čtenáře od devíti let. Má 242 stran a četla jsem ji deset dní. Vypráví o Robinsonovi, což je chlapec bohatého měšťana, kterému umřeli dva synové. Robinson se touží stát námořníkem, ale otec mu to nechce dovolit. Otec ochuraví a pošle Robinsona na obchodní cestu. Robinsona tam zláká jeden kamarád, aby s ním plul do Londýna. Bohužel cestou je přepadne bouře a čluny se dostaví do Londýna. Tam všechny peníze prohraje s námořníky, ale naštěstí ho potká kamarád otce. Ten mu půjčí peníze a jedou do Afriky na obchodní cestu. Cestou je přepadnou piráti a Robinson se stane otrokem. Třetí rok uteče z otroctví se svým kamarádem Xurym. Najme si je jeden kapitán, ale loď bohužel ztroskotá a tak se Robinson dostane na ostrov, kde prožije spoustu let.

 

                                     

 

První noc Robinson se ze všeho vzpamatovává, všeho se bojí, hlavně hadů. Druhý den si najde jeskyni, ve které by mohl bydlet a taky si udělá kalendář. Kalendář vypadá tak, že na jednom strom označuje dny a týdny, na druhém stromě označuje měsíce a na třetím roky. Když vyjde na jednu horu, zjistí, že je na ostrově a podle toho pojmenuje horu, horu Zklamání.

 

Robinson se už neživí jenom ovocem, ale už si udělá luk a chytí si klidně kozu, nebo ptáka, želvu… Dokonce si jednu kozu i ochočí a ona mu dává mléko, a taky mu přinese na svět i malé kůzle. Taky mnohokrát onemocní. Je šťasten, když získá oheň, který si přinesl od sopky, jež zapálila i prales. Za nějakou dobu Robinson vybuduje obydlí a udělá si krb a komín na uzení masa.

 

Jednou ráno, když je velká bouře, uvidí Robinson na obzoru koráb, myslí si, že je zachráněn. Rychle rozdělá velký oheň, aby ho koráb spatřil na břehu moře. Koráb se natočí k němu a pluje k ohni. Jenže bouře natočí koráb na skálu a velkou ránou narazí o skálu. Robinson najde v korábu mnoho užitečných věcí a odveze si je svou loďkou do jeskyně. V korábu najde taky člověka, ale mrtvého a vedle něho psa, kterého si ochočí. Nakonec Robinson získá aspoň někoho živého vedle sebe, a to psa. Kromě toho má vlastně Robinson taky papouška, kterého si chytil v rajském údolí.

 

Jednou Robinson uvidí v písku stopy. Vyjde na horu Zklamání a vidí, že na moři jsou dva prázdné čluny a dole u banánově zátoky lidožrouti zpívají a tancují svou obřadní píseň. Vtom vidí, jak k němu utíká černoch, který má svázané ruce a za ním se ženou dva lidožrouti. Robinson pochopí, že černoch je zajatec, kterého chtějí sníst, a on jim utíká. Robinson zachrání černocha tím, že vystřelí puškou, kterou lidožrouti neznají, a proto se polekají a odjedou domů. Robinson pojmenuje černocha Pátek.

 

Pátek se brzo naučí Robinsonově řeči. Spolu začnou obdělávat políčko obilí a taky si udělají pastvinu pro kozy. Pátek Robinsonovi vysvětlí, že lidožrouti napadají klan lidožroutů a utkávají se. Kdo zvítězí, ten si chytne zajatce a pokaždé s nimi jedou na tento ostrov. Tady udělají obřadní píseň a snědí zajatce. Jinak sem nejezdí, protože se bojí tohoto ostrova a myslí si, že tento ostrov je boha ohně.

 

Na ostrově se Robinson s Pátkem čím dál víc zlepší. Pátek naučí Robinsona lovit a taky mu ukáže mnoho nových plodin. Robinson s Pátkem pak zachrání další zajatce lidožroutů a Pátek zjistí, že mezi nimi je i jeho otec. Společnými silami postaví baráček z vyrobených cihel a vysvobodí zajatce pirátů. Robinson naposledy spočítal, jak dlouho byl na ostrově a vyšlo mu, že tam byl 10 let a 5 měsíců. Pak piráty nechají na ostrově a poplují zpátky do Yorku. Vrátí se domů a zjistí, že je jeho otec po smrti, ale matka žije. Robinson si našel manželku, Pátek taky a oba dva se stali obchodníky.


Charakteristika jednajících postav: Robinson byl prvně tvrdohlavý, protože si stál za svým a chtěl se stát námořníkem a pak byl odvážný, pracovitý dobrosrdečný, protože se nebál odjet s kamarádem do Londýna a nebál se zachránit Pátka. Pracovitý, protože na ostrově udělal celý krb, obdělával políčko… Dobrosrdečný, protože zachránil Pátka a další zajatce. Pátek byl hodný, protože pomáhal Robinsonovi se vší prací. Rodiče Robinsona byli moudří, protože synovi zakázali stát se námořníkem.


Kniha se mi strašně líbila, protože je tak dobře napsaná, zajímavá a napínavá a byla to jedna z mých nejlepších knížek, co jsem četla. Doporučila bych ji úplně všem, protože si myslím, že tato kniha zaujme každého.

 

Marie Špásová, 5. ročník

Základní škola a mateřská škola Lukavice, okres Chrudim

 

 

Marie Špásová

Zobrazení: 25528

Hodnocení: 2.3 (1347 hlasů)

Související články:

 

27. 1. 2011

 
 

Diskuze: Robinson Crusoe

Autor

Marie Špásová

Vyhledat:
«
0/0
«
Příspěvky do diskuze mohou zasílat pouze přihlášení uživatelé.

Marie Špásová

Zobrazení: 24757

Hodnocení: 2.6 (741 hlasů)

Související články:

 

27. 1. 2011