Vyhledat:
Radek Sárközi - Slavní cesovatelé28. 7. 2011 10:41 

Skvělé cestopisy napsali Marco Polo (Milion), Richard Halliburton (Nádherné dobrodružství) a z Čechů Hanzelka a Zikmund... Ve svých cestopisech si nejvíc vymýšlel Mandeville.

Katka Kocourková - Na cestách22. 5. 2013 12:02 

Příběh vypráví jak výletníci si vyjeli na dlouho cestu po celém světě.Jeli do Ameriky,Austrálie,Rakousko,Itálie a Rumsko.To je prostě cestopis.Měli krásné zážitky.Domů se ani nechtěli vrátit.Bylo jich 10.5 kluků a 5 holek byli do sebe zamilovaní.Byli pořád spolu.Byli dobrá parta.

«
1/1
«
Příspěvky do diskuze mohou zasílat pouze přihlášení uživatelé.

Šotek

Zobrazení: 41642

Hodnocení: 2.6 (781 hlasů)

 

1. 6. 2015

 

Pro hlasování je potřeba mít zapnuto cookies

 

Taky občas cestujete prstem po mapě? Má to spoustu výhod. Nemusíte shánět cestovku ani platit pojištění, nezkazí se vám počasí a nezapomenete si nic důležitého zabalit. Sedíte si na gauči, otevřený atlas na klíně a pohodlně volíte trasu. Polabí, New York, nebo Patagonie? Velká pardubická, karneval v Riu, nebo býci v Seville? Je libo Krkonoše, Pyreneje, Himaláje? Sázava nebo Amazonka, stačí otočit stránku.

Indie; Foto: Radek Sárközi

My šotci jsme trochu hákliví na vlhko. Když prší, nedostanou nás na výlet ani párem volů. To si radši zalezeme někam do tepla s hrnkem horké čokolády, a když se nám zachce dobrodružství, proháníme se prstem po mapě a sníme o dalekých zemích. Zkrátka cestování máme v krvi – zrovna včera jsem takhle jel tropy, Orient a pro zchlazení Grónsko na psím spřežení. A protože pršelo celý den, pročítal jsem si k tomu taky cestopisy.

Cestopisy jsou knihy, ve kterých autor vypráví, jak cestoval nějakým krajem, třeba pohořím, pouští, nebo dalekou zemí. Pečlivě zaznamená celý průběh výpravy, všechno co viděl a zažil, popisuje cestu, objevování, nečekaná dobrodružství, překvapení a podobně. Je to něco úplně jiného než obyčejný turistický průvodce. Číst průvodce mě nebaví, to je jako prohlížet si kuchařku, když máte hlad. V průvodci najdete pár vět o každé památce, doporučené hotely a kempy, malou mapu a tip na místní rybí speciality. Ale v cestopise, tam vám autor podrobně líčí, jak daným místem opravdu putoval a co všechno při tom viděl a zažil. Popisy krajiny, obyvatel a jejich zvyklostí se mísí s příhodami členů výpravy a zaslechnutými příběhy, s popisem cestovatelských patálií, zkrátka dobrodružství se vším všudy.

Egypt; Foto: Radek Sárközi

V dobách, kdy lidé ještě nemohli cestovat tak snadno jako dneska, protože nebyla letadla ani auta, cesty za moc nestály a lodě byly dost nebezpečné, tak nikdo netušil, jak to v dalekých zemích vypadá. A když tehdá někdo vykonal dlouhou cestu, třeba za obchodem nebo s nějakým posláním od krále, tak byli všichni strašně zvědaví, co všechno viděl a zažil. A ptali se ho a ptali, vyptávali se všude, kam přišel, až ho to přestalo bavit vyprávět a radši to všechno napsal a bylo. A tak vznikly první cestopisy.

Indie; Foto: Radek Sárközi

Jenže můj praprapraprapradědeček praotec Šotek tenkrát nelenil a vnukl cestovatelům báječnou myšlenku. Co si takhle z lidí trochu vystřelit a nabulíkovat jim, že v dalekých zemích rostou mluvící květiny a lidé měří tři metry dvacet? Mají sice jen jedno oko, zato tři nosy a kromě toho, že požírají jeleny i s parožím, jsou velmi přátelští. Opravdu se ze středověku dochovalo několik knih, které se tváří jako svatosvatá pravda, ale vlastně si ze čtenářů dělají pěknou legraci. A lidi takové čtení bavilo, dokonce i když to časem prokoukli a už všemu nevěřili. A tak se podobného vymýšlení chopili místo cestovatelů spisovatelé. Přestali se tvářit, že všechno, co říkají, musí být svatosvatá pravda – a tak vznikla dobrodružná literatura a žánry fantasy a sci-fi. Právě v nich se podíváte do vymyšlených pohádkových a vesmírných světů, kde všechno vypadá a funguje jinak.

A tak já, Šotek XXXVII., potomek slavného praotce Šotka, dodnes motám hlavy všem spisovatelům, aby vymýšleli, jak putovali fantastickými zeměmi a co se jim při tom všechno přihodilo. A teď jsem popletl hlavu i vám a tenhle úkol vás čeká taky. Máte to a basta fidli! Ale že jste to vy, dám vám vybrat. Můžete se rozhodnout, jestli budete psát o cestě na nějaké skutečné místo na zeměkouli a necháte se inspirovat mapami a průvodci, nebo si vymyslíte fantastický výlet do království pětinohých škytajících králíků či budete poletovat z galaxie do galaxie. V takovém případě vám poslouží jedině čistá fantazie nebo třeba bláznivý sen. Jen mějte na paměti, že cestopis nikdy nezapomene důkladně popisovat, co cestovatel na cestě vidí, jak navštívená země vypadá a kdo v ní žije. A ať se vám cestou radši nic nestane, vyšlete na dobrodružnou výpravu místo sebe třeba svého plyšáka, nebo domácího mazlíčka a zapište cestopis jeho očima.

Egypt; Foto: Radek Sárközi

Tedy chopte se tužky a vzhůru na cesty! Taky právě vyrážím: Já, Šotkova zvědavá fretka, vyrážím objevovat neznámé světy. To se podivíte, až vám budu vyprávět, co jsem všechno zažila!

Cestopisy na webu:

Cestopisné knížky:

  • Aškenazy, L.: Cestopis s jezevčíkem, ARTUR, Praha 1999: http://www.sotkoviny.cz/knihovnicka/cestopis-s-jezevcikem
  • Melounová, I.: Cestování po světě, Grada, Praha 2011
  • Chaloupek, V.: Jižní Afrika mýma očima, Fraus, Plzeň
  • Čapek, K.: Cestopisy 2; Obrázky z Holandska; Cesta na sever, Československý spisovatel, Praha 1980
  • Formánek, J.: Prsatý muž a zloděj příběhů, Smart Press, Praha 2007
  • Stingl, M.: 2012 - Mayové, jejich civilizace a zánik světa, Jota, Brno 2010

Časopisy s cestopisy:

Šotek

Zobrazení: 59827

Hodnocení: 2.2 (1793 hlasů)

 

27. 7. 2011