Jak napsat horor – 3. díl – No to je horor!

Autor

Ivona Březinová a Zuzana Frantová

Takovéhle povzdechnutí už jsi jistě někdy slyšel/a. Jak ale vypadá opravdový horor? Určitě se v něm vyskytují nějaké typické hrůzostrašné postavy, místa, situace a zápletky. Nabízíme ti stručný hororový přehled, velkou galerii nápadů, o čem psát. Tedy vzhůru do toho!

Horor je oblíbený literární žánr s dlouhou historií, horory zkrátka baví lidi odjakživa. Jedná se o příběh, který záměrně vyvolává pocity hrůzy, strachu, úzkosti a napětí. Žánr hororu je úzce spjat se sci-fi, fantasy, thrillerem a detektivkou. Kromě knih se s ním setkáme samozřejmě také ve filmu a poslední dobou v komiksu a počítačových hrách.

Kdo, kdy, kde

Kdo někdy horory četl, jistě bude sypat z rukávu oblíbené hororové postavy. Rozhodně mezi nimi nesmí chybět upír, monstrum, vlkodlak, šílený lékař, démon, duch, psychopat, zombie, zlé dítě nebo sériový vrah. Prostě prima společnost. Zkus si vybavit knihy a filmy, kde takové postavy vystupují. Upír je asi největší hororová klasika, existují o něm tisíce příběhů, ale přesto vznikají pořád nové. Určitě se ale za posledních pár set let proměnil. Místo klasického hraběte Draculy s dlouhým černým pláštěm dneska vypadá třeba jako narkoman nebo rocker.

Horory mají také svá oblíbená prostředí. Napadá tě nějaké? Mezi nejběžnější patří opuštěná temná místa, třeba ruiny, starý hrad, hřbitov, les, úzké uličky a podzemí. V moderní době se uplatní třeba rozlehlé skladiště, podzemní garáže, stará továrna, nebo naopak dobře osvětlená vykachličkovaná lékařská ordinace či pitevna. Vzpomeň si na místo, které nemáš rád, kde máš vždycky divný pocit a těšíš se pryč. Napadá tě, čím to je? Zkus podobné místo použít ve svém hororu.

A o čem vlastně horory bývají? O čemkoliv! Jen si vzpomeň, co všechno tě v dětství děsilo, co tě vyleká třeba i dnes. Přesto existují nejčastější hororové motivy. Jsou to např. nevydařený experiment, kdy se nějaký pokus vymkne kontrole, pak okultismus či magie, často taky psychická porucha schizofrenie (rozštěp mysli) a samozřejmě nesmíme zapomenout na kosmické nebo nadpřirozené bytosti. Z detektivky a thrilleru si horor často půjčuje masové vraždy a brutální zločiny, ze sci-fi pak invazi bytostí z vesmíru.

Jedním ze základních témat je v hororu téma lovce a kořisti. Nějaký tvor číhá, klade pasti a vymýšlí léčky, zatímco oběť před ním prchá a my s napětím čekáme, kdy ji dostihne. Což se nakonec většinou opravdu stane. Dvojice lovec – kořist prošla zajímavým vývojem. Původně býval lovcem právě upír, dnes se přeměnil spíš v sériového vraha. Posun upír – vrah taky dobře ukazuje, jak horor postupem času přechází od témat vymyšlených (různí netvoři, kteří číhali ve tmě, a ožívající mrtvoly) ke skutečným (úchylky, infekce, zneužívání, technický pokrok).

Jak správně strašit

Po všech těch výčtech strašidelných situací je třeba zmínit jednu důležitou věc – nejděsivější horory nejsou ty, kde stříkají potoky krve a kde se na hromadách plných slizu válejí usekaná chapadla monster. Dobrý horor nepracuje s hnusem, ale s napětím a s momentem překvapení. A taky autor nesmí zapomenout, že i strach musí být zábava. Horory se nepíší proto, aby člověka pronásledovaly noční můry, ale proto, aby na chvíli zažil, jak mu po zádech běhá mráz. A pak, když je dočteno (nebo dopsáno), je třeba se rozhlédnout a vydechnout. Podívat se pod postel a prohlédnout temné kouty. Protože i když se trochu bojíme, je všechno kolem vlastně OK. Nebo není?

Tak snad tě seznam hororových postav, míst a zápletek povzbudil do psaní. Někoho možná přepadl pocit, že tady všechno už bylo. Že všechno už bylo napsáno. Nebylo! Svět nám pořád přináší překvapení. Pořád se objevuje něco nového, čeho je možné se bát. A hlavně – i věci dávno popsané a zpracované vidí každý spisovatel jinak. Svýma očima, naprosto originálním způsobem. Možná se stane, že budeš psát o stejném tématu jako kamarád. Ale i když bude východisko příběhu stejné, každý příběh bude vypovídat o jedinečném vnímání strachu každého z vás. Takže žádné výmluvy a pusť se do psaní.

Slavné hororové knížky:

  • Mary Shelleyová: Frankenstein (1817)

  • E. A. Poe: Zánik domu Usherů (1839)

  • Bram Stoker: Dracula (1897)

  • Stephenie Meyerová: Stmívání

Slavné hororové filmy:

  • Alfred Hitchcock: Psycho

  • Steven Spielberg: Čelisti

Pokud jsi četl/a nějakou hororovou knížku, poděl se s námi v diskuzi pod článkem o to, jak se ti líbila.

Webové stránky autorek:

Ivona Březinová a Zuzana Frantová

Zobrazení: 77047

Hodnocení: 2.1 (1980 hlasů)

Související články:

 

1. 3. 2016