Bubáci a hastrmani

Autor

Martin Christian

Josef Lada napsal a ilustroval mnoho pohádek a vyprávění. Patří mezi ně i kniha Bubáci a hastrmani. Zaujal mě barevný obrázek hastrmana, který oživuje text pohádky.

 

                              

                                         Popisuje Martin jeden z těchto obrázků?

 

Ústředním motivem ilustrace je hastrman sedící na ztrouchnivělém a dutém kmenu vrby. Na kmenu vrby jsou vidět dvě větve, vykotlané otvory a ve vykotlanině až u země září červený kvítek.

Hastrman má na sobě zelený kabát s velkými knoflíky a zelené kalhoty. Zelená čepice s červenou bambulkou z části kryje dlouhé vlasy podobající se slámě. Z pod čepice vykukují velké bílé oči. Upoutá nás dýmka v ústech, ze které vychází bělavý dým, kroutící se jako had. Hastrman je bosý, protože si právě spravuje své oblíbené botičky.

 

V popředí vpravo dole vidíme kousek zeleného travnatého břehu, na kterém leží tři velké kameny a starý vykotlaný pařez. Jeho kořeny zasahují do temně modré vody. Ve střední části obrazu se rýsuje bílé hospodářské stavení, zřejmě mlýn. Nad doškovou střechou ční bílý komín. Kolem stavení se rozkládá rozlehlá zelená louka a rostou svěží stromy. Ve třetím plánu obrazu se černají lesy a nad nimi se modrá podvečerní obloha. Strašidelnou atmosféru umocňuje v pravém rohu velký černý netopýr.

 

Josef Lada znázorňuje krajinu i postavy jednoduchou a typickou kresbou, kterou oživuje pěknými barvami.

Obrázek mě velmi zaujal, přiblížil mně atmosféru pohádkového příběhu. Vybavil jsem si při tom známé verše: „ Sviť ,měsíčku, sviť,ať mi šije nit.“

 

Martin Christian, 7. ročník, šk.r. 2009-10

Základní škola a Mateřská škola Strážek

 

 

Martin Christian

Zobrazení: 20535

Hodnocení: 2.3 (1115 hlasů)

Související články:

 

27. 1. 2011

 
 
Vyhledat:
«
0/0
«
Příspěvky do diskuze mohou zasílat pouze přihlášení uživatelé.

Martin Christian

Zobrazení: 20509

Hodnocení: 2.4 (631 hlasů)

Související články:

 

19. 1. 2011