Určitě jste už sami někdy zkusili natočit nějaké krátké video, ať už na mobil nebo na foťák. Možná jste k tomu dokonce využili i digitální kameru. Když jste se ale tímto krátkým filmem chtěli pochlubit, možná jste zažili nepříjemný pocit, že se vaši kamarádi u videa chvílemi nudí, že se nesmějí tam, kde byste očekávali, že přehlédnou nějaký podstatný detail… Pravděpodobně jste se ještě nesetkali s nikým, kdo by vám poradil, jak takový poutavý film točit, na co si dát pozor, jaké triky můžete použít.

Máme pro vás dobrou zprávu. Díky pořadům z archivu České televize se nyní můžete setkávat s odborníky na film. Podívejte se na Filmovou školu Ondřeje Kepky pro videoamatéry a fotoamatéry z cyklu ZOOM (2009) (www.ceskatelevize.cz/porady/10169539134-zoom/3212-prehled-dilu-ondrejovy-skoly/ ) a vyberte si zde téma, které vás zajímá. Mě zaujal pořad Jaroslava Satoranského s názvem Základy rodinného natáčení, kde jsem se mimo jiné dozvěděla, co a jak natáčet na dovolené u moře a proč bývají záběry z koupání špatné.

V dílech představujících filmové profese jsem zjistila, co konkrétně obnáší práce scenáristy a produkčního, co dělá kameraman, jaké nároky jsou kladeny na režiséra, s čím se musí naučit pracovat zvukař a střihač. Také jsem se seznámila s méně známými profesemi, se skriptkou, pomocným režisérem a kostýmním výtvarníkem.

Pokud se chystáte natočit nějakou událost, např. koncert nebo sportovní utkání, podívejte se na díl věnovaný filmové reportáži, kde se dozvíte, jak reportér takovou událost nejen zachycuje, ale také hodnotí. Důležité je soustředit se jak na celky, tak i na detaily. Herečka Simona Postlerová vám poradí, jak správně číst komentář.

Nebo vás zajímá spíše hraný film? I tomuto a mnoha dalším tématům se věnuje Ondřejova filmová škola.

Zdroj:

• ZOOM – Magazín pro foto a videoamatéry: http://www.ceskatelevize.cz/porady/10169539134-zoom/209572232000001/

Tereza Srpová

Zobrazení: 21384

Hodnocení: 2.2 (1170 hlasů)

 

10. 5. 2011

 
 
Vyhledat:
«
0/0
«
Příspěvky do diskuze mohou zasílat pouze přihlášení uživatelé.

Tereza Srpová

Zobrazení: 15137

Hodnocení: 2.5 (386 hlasů)

 

10. 5. 2011