Čím je mi kniha

Autor

Alena Holubová

Co pro mne znamená kniha? Kniha je mou bránou do světa fantazie a představ. Porovnejme si knihu a například film. Stejné situace, stejné myšlenky autora, ale v knize to každý může vidět jinak. Film vidíte takový, jaký je, ale v knize jsou pouhá písmena, slova, věty. Ale právě to vám umožňuje udělat si o dané věci vlastní obrázek. A řekněte, není to krásný pocit? Jste si vlastním autorem toho, co čtete.

Ilustrační foto: Martina Málková

Ilustrační foto: Martina Málková

Také bych se zmínila o elektronických knihách. Ano, je to sice dobrý nápad například u povinné četby a jiné literatury. Ale promysleme to, chtěli bychom snad číst „knihy" na monitoru? A není to urážka říkat tomu kniha? Já si pod slovem kniha představím něco, co mohu vzít do rukou a nevnímat okolí. Vžiji se do situace v knize. Avšak u počítače mě pouze rozptylují okolní zvuky, hučení, šramot a, upřímně řečeno, ta nepohodlnost sedět na nějaké židli a koukat na něco, z čeho mě akorát tak bolí očí, to není nic pro mne. A proto nejsem zrovna zastáncem těchto knih. Myslím, že by knihy nikdy neměly vymizet. Nebo snad myslíte, že ano? A nezanikla by pak celá četba, literatura a vše kolem toho? Co knihovny? Co by se pak vlastně stalo s celým českým jazykem? Zanikl by kvůli knihám? Myslíte, že by to mohlo dojít až tak daleko? Právě proto si vážím knih takových, jaké jsou. Myslím tím ty opravdové knihy.

Někdy mi přijde, že knihy jsou mnohem napínavější a zajímavější než filmy a například velmi oblíbené počítačové hry. A proč vlastně? Možná je to opravdu tím, že si v knihách vytváříme takový náš malý příběh. Zamyslete se a řekněte si, jestli se nevyplácí číst knihy. Však i to vypovídá o vaší osobnosti. Co je na tom, že někdo kliká do klávesnice a virtuálně zabíjí lidi, zvířata a já nevím co všechno. V knihách je jakési kouzlo, které mě chytlo a nechci se ho zbavovat.

Proto bych nechtěla, aby byly normální knihy nahrazovány elektronickými a aby nějak zanikly.

Holubová Alena, 8. ročník

ZŠ Komenského, Týnec nad Sázavou

Poznámka redakce: Pokud vás tato úvaha vyprovokovala k nějakým zajímavým myšlenkám, neváhejte se o ně s námi podělit v diskuzním okénku pod článkem :-)

Alena Holubová

Zobrazení: 13480

Hodnocení: 2.2 (817 hlasů)

 

14. 7. 2011

 
 
Vyhledat:
Terka - Čtečky knih14. 7. 2011 13:59 

A co říkáte čtečkám knih? Z nich můžete číst elektronické knihy zcela v pohodlí a nekazíte si tím oči, žádné podsvícení zde totiž není. Čtečka funguje na jiném principu, na principu elektronického inkoustu. Čtečka je často lehčí než klasická papírová kniha, vejde se vám lehce i do malé kabelky a můžete v ní mít současně nahráno několik různých knih. Zdarma si díky ní můžete přečíst tisíce knih, které jsou z hlediska autorských práv už volně ke stažení na internetu (Poe, Wilde, Čapek...).

«
1/1
«
Příspěvky do diskuze mohou zasílat pouze přihlášení uživatelé.

Alena Holubová

Zobrazení: 11112

Hodnocení: 2.5 (394 hlasů)

 

14. 7. 2011