Co udělá titulní stránku skvělou? Přeci to, co povede čtenáře k tomu, že po takovém časopisu ihned sáhne. Pojďme se společně zamyslet, jak takovou „titulku“ vytvořit.
O čem přemýšlet
Titulní stránky bývají navrhovány tak, aby upoutaly pozornost; ale také aby odrážely styl časopisu. Pravidlem bývá, že „titulka“ má probouzet v divákovi emoce. Pokud však navrhneme titulní stránku příliš abstraktní, nebo jsou její barvy příliš tmavé, mnoho žáků si jí nepovšimne. Zkuste se tedy při jejím promýšlení zeptat sami sebe:
Jak postupovat
Svoji roli rovněž hraje výběr písma, obrazu, volba a kombinace barev, logo, případně slogan. Přitom třeba barva nemusí být nutně všude; i prázdný prostor má svoji „hmotu“ a může pomoci „vyprávět příběh“. Abys mohl(a) s těmito prvky dobře naložit a dosáhl(a) zamýšleného efektu, je důležité:
Příklad
Pěkný příklad práce s titulní stránkou nabízí školní časopis Čtrnáctka. Můžete si jej prohlédnout v přílohách. Časopis má jednotný logotyp (logo doplněné o text – název časopisu, vytvořený typem písma, které „si s logem rozumí“). Obdobně je vhodné uvažovat o každé ze stránek časopisu, jak je vidět z další přílohy časopisu Čtrnáctka. Z ukázky je patrno, že bude odstraněno podkladové logo školy, aby byla zvýrazněna čitelnost. Příliš výrazná linka orámování bude tenčí a pro sjednocení nadpisů nebude použito stínované písmo.
Na co nezapomenout
Pro čtenáře má význam dozvědět se, kdo je autorem fotografie nebo obrázku na titulní stránce, rovněž kdo zodpovídá za grafickou stránku časopisu. Tyto informace by neměly chybět v tiráži. U školních časopisů se tak například dozvíme, zda grafiku časopisu vytvářejí žáci nebo dospělí.
Související články:
- Soutěž školních časopisů – Náš časopis 2012
- Náš časopis 2012 – 3. díl - Ankety pod lupou
- Náš časopis 2012 – 1. díl – Přihlášené časopisy
7. 3. 2012