Fotograf je vlastně malíř, který používá místo barev světlo. Nechte si poradit známým fotografem Janem Šilpochem, jak kreslit světlem tak, aby byl výsledný snímek co možná nejlepší.

Moto:

„Pro okolí je fotograf vetřelcem. Nevnucujte se, každého slušně oslovte, často stačí pouhý úsměv, nepatrné gesto. Zkrátka buďte takoví, abyste se mohli na totéž místo bez obav vrátit.” (Jan Šilpoch)

        

 Jak kreslit světlem… Foto: Martina Málková

 

Drobnosti v pozadí mohou narušit dojem z fotografie… Foto: Martina Málková

Šotku, co sis zapamatoval?

Úvodní fotografie připomínají workshop pro redakce školních časopisů z března 2011 v Litomyšli. Šedesáti žákům ze sedmi školních časopisů zde fotograf Jan Šilpoch poodhalil tajemství kvalitní reportážní fotografie. Na akci byl samozřejmě přítomen i náš Šotek. Nyní se ukáže, jak pozorným byl posluchačem a divákem…

Dobrá, Šotku, a jak je to s tím světlem?

Stačí, Šotku, stačí. Na závěr bychom mohli fotografům školních časopisů, spolu s Janem Šilpochem, připomenout důležitou větu válečného fotografa Roberta Capy: „Nejsou-li vaše fotografie dobré, nebyli jste dost blízko!”

Zajímavé fotografie ve školních časopisech

Fotokronika

Školní časopis Bublanina nabízí svým čtenářům zpravodajství ve formě fotokroniky. Fotografie představují aktuální akce školy: adaptační kurz 6. třídy, dýňovou slavnost, atletický víceboj.

Fotoreportáž

Rubrika „Školní akce“ časopisu Hugo připomíná v šesti fotografiích projektový den. Ve fotkách se dá číst podobně jako v textu; pro snazší orientaci by čtenářům pomohly popisky pod fotkami.

Reportážní fotografie

Černobílé fotografie výrazně doplňují informace k reportáži z projektu „Pravěk na vlastní ruce“ (časopis Gag-Ben, rubrika „Život kolem nás“).

Fotopříběh

Ukázka v příloze je součástí delšího fotopříběhu Šípková romance, ve kterém vystupuje pět herců. Závěr je doplněn o „nepovedené záběry“. Nechybí poděkování – šípkovému keři (časopis Školní revue, rubrika Fotokomiks).

Tematický fotopříběh

Školní časopis Papjérky má ve svém názvu připojeno slovo „čertovské“. Jedno číslo časopisu je věnováno adventní době. Rovněž tak fotopříběh „Hoď si trochu bokem – Hříšný dupák“, ve kterém vystupují dva čerti. Kromě čertů v další hlavní roli vystupuje nářečí, které se na nás směje ze všech bublin fotopříběhu.

Zdroje:

  • Bublanina, ročník 10, číslo 1, Fotokronika
  • Hugo, 2011 – 2012, číslo 2, Projektový den 16. 11. 2011
  • Gag – Ben, ročník 20, číslo 1, Projekt 6. tříd: „Pravěk na vlastní ruce“
  • Školní revue, ročník 7, číslo 1, Šípková romance
  • (Čertovské) Papjérky, ročník 3, číslo 2, Hoď si trochu bokem – Hříšný dupák

Doporučené zdroje:

 

Dalibor Dudek

Zobrazení: 46368

Hodnocení: 2.1 (1836 hlasů)

Související články:

 

28. 3. 2012