Minule nám tu Šotek povídal, že nemusíme do čtenářského deníku sáhodlouze sepisovat, co se přesně v knížce událo. Někdy se nás ale kamarádi nebo rodiče zeptají: „Tak o čem to bylo?“ Samozřejmě, že je hlavně zajímá, na jaké skvělé myšlenky jsme během čtení přišli. Určitě by ale také chtěli vědět nějaké základní informace, jako například kdo v knížce vystupuje a kde se příběh odehrává.

K čemu používá Šotek mapu příběhu?

K tomu Šotek ve svém čtenářském deníku používá tzv. mapu příběhu. Když se podíváte na mapu nějakého města, hned uvidíte, jaké důležité budovy, ulice, parky tam jsou. Stejně tak se při pohledu na mapu příběhu vcukuletu dozvíte, o čem zhruba je určitá knížka, pohádka, povídka… Poprvé Šotek mapu příběhu použil, když si přečetl pohádku O perníkové chaloupce. Takhle nějak tehdy vypadala:  

Název

O perníkové chaloupce

Hlavní hrdinové

Jeníček a Mařenka

 Další postavy

Maminka, tatínek, ježibaba

Prostředí (kde se příběh odehrává)

V lese

 Co se stane

Ztratí se v lese, najdou perníkovou chaloupku a málem je sní ježibaba.

Jak to dopadne

Dobře, utečou ježibabě.

Ale nebojte, v Šotkově deníčku nenajdete jen samé tabulky. To by byla nuda a tu Šotek tuze nerad. Jednou má mapa příběhu podobu kytičky a Šotek píše do okvětních lístků, jindy vypadá jako domeček (kam asi bude psát tam, co myslíte?). Také názvy jednotlivých políček nejsou pokaždé stejné. Někdy je Šotek prostě nadepíše ZAČÁTEK, ZÁPLETKA a KONEC, jindy zase (ale to už vám nebudeme prozrazovat, zkuste něco vymyslet sami).

Proč si Lenka vzpomněla na mapu Evropy?

„Když už těm tabulkám, kytičkám a domečkům Šotek říká mapa příběhu, mohla bych místo nich nakreslit i skutečnou mapu, jako je třeba mapa Evropy “ napadlo hned Lenku. Načrtla si tedy prázdnou mapičku, a do ní pomocí obrázků popsala cestu Jeníčka s Mařenkou. Byl tam les, ve kterém se ztratili, Jeníček, jak odvážně leze na strom, uprostřed lesa perníková chaloupka…Cože? Že na něco zapomněla? Že byste to uměli nakreslit lépe? No tak s chutí do toho! Při kreslení se můžete nechat inspirovat například tímto obrázkem:

Mapička popisuje cestu zvířecích hrdinů z knížky Návrat do Afriky, o které se více dočtete zde: http://www.sotkoviny.cz/knihovnicka/zpatky-do-afriky.

Všimli jste si, že spousta knížek je o tom, jak hrdina někam putuje? Namátkou vybírám třeba: Gulliverovy cesty od Jonathana Swifta, Putování za švestkovou vůní od Ludvíka Aškenazyho, který také napsal můj oblíbený Cestopis s Jezevčíkem (http://www.sotkoviny.cz/knihovnicka/cestopis-s-jezevcikem). Putuje vlastně i Ferda mravenec, o kterém jsme psali už v minulém díle. Vzpomenete si, kdo pro vás napsal knížku o tomhle šikovném chlapíkovi se šmrncovním šátkem pod krkem? Tyto a mnoho dalších knížek se moc hodí k tomu, abyste si jejich děj shrnuli pomocí kreslené mapičky. Tak neváhejte a hurá do toho!!!

Šotek a jeho kamarádi pro vás připravili pracovní listy, které najdete v příloze. Můžete si je vytisknout a pracovat s nimi doma s rodiči nebo ve škole se spolužáky.

A na závěr hádanka: Do které knížky byste se museli podívat, abyste zjistili, kde leží Středozem?


Ladislava Whitcroft

Zobrazení: 59949

Hodnocení: 2.2 (1471 hlasů)

Související články:

 

25. 8. 2011

 
Tyto přílohy jsou přístupné pouze přihlášeným uživatelům. Registrujte se, prosím.
 
Vyhledat:
Soňa Švécarová - Mapa1. 10. 2012 11:35 

Super mapa. povedla se! ;)

«
1/1
«
Příspěvky do diskuze mohou zasílat pouze přihlášení uživatelé.

Ladislava Whitcroft

Zobrazení: 39256

Hodnocení: 2.6 (540 hlasů)

 

25. 8. 2011