Vyhledat:
Radek Sárközi - Slavní cesovatelé28. 7. 2011 10:41 

Skvělé cestopisy napsali Marco Polo (Milion), Richard Halliburton (Nádherné dobrodružství) a z Čechů Hanzelka a Zikmund... Ve svých cestopisech si nejvíc vymýšlel Mandeville.

Katka Kocourková - Na cestách22. 5. 2013 12:02 

Příběh vypráví jak výletníci si vyjeli na dlouho cestu po celém světě.Jeli do Ameriky,Austrálie,Rakousko,Itálie a Rumsko.To je prostě cestopis.Měli krásné zážitky.Domů se ani nechtěli vrátit.Bylo jich 10.5 kluků a 5 holek byli do sebe zamilovaní.Byli pořád spolu.Byli dobrá parta.

«
1/1
«
Příspěvky do diskuze mohou zasílat pouze přihlášení uživatelé.

Šotek

Zobrazení: 41641

Hodnocení: 2.6 (781 hlasů)

 

1. 6. 2015

 
 

Taky občas cestujete prstem po mapě? Má to spoustu výhod. Nemusíte shánět cestovku ani platit pojištění, nezkazí se vám počasí a nezapomenete si nic důležitého zabalit. Sedíte si na gauči, otevřený atlas na klíně a pohodlně volíte trasu. Polabí, New York, nebo Patagonie? Velká pardubická, karneval v Riu, nebo býci v Seville? Je libo Krkonoše, Pyreneje, Himaláje? Sázava nebo Amazonka, stačí otočit stránku.

Indie; Foto: Radek Sárközi

My šotci jsme trochu hákliví na vlhko. Když prší, nedostanou nás na výlet ani párem volů. To si radši zalezeme někam do tepla s hrnkem horké čokolády, a když se nám zachce dobrodružství, proháníme se prstem po mapě a sníme o dalekých zemích. Zkrátka cestování máme v krvi – zrovna včera jsem takhle jel tropy, Orient a pro zchlazení Grónsko na psím spřežení. A protože pršelo celý den, pročítal jsem si k tomu taky cestopisy.

Cestopisy jsou knihy, ve kterých autor vypráví, jak cestoval nějakým krajem, třeba pohořím, pouští, nebo dalekou zemí. Pečlivě zaznamená celý průběh výpravy, všechno co viděl a zažil, popisuje cestu, objevování, nečekaná dobrodružství, překvapení a podobně. Je to něco úplně jiného než obyčejný turistický průvodce. Číst průvodce mě nebaví, to je jako prohlížet si kuchařku, když máte hlad. V průvodci najdete pár vět o každé památce, doporučené hotely a kempy, malou mapu a tip na místní rybí speciality. Ale v cestopise, tam vám autor podrobně líčí, jak daným místem opravdu putoval a co všechno při tom viděl a zažil. Popisy krajiny, obyvatel a jejich zvyklostí se mísí s příhodami členů výpravy a zaslechnutými příběhy, s popisem cestovatelských patálií, zkrátka dobrodružství se vším všudy.

Egypt; Foto: Radek Sárközi

V dobách, kdy lidé ještě nemohli cestovat tak snadno jako dneska, protože nebyla letadla ani auta, cesty za moc nestály a lodě byly dost nebezpečné, tak nikdo netušil, jak to v dalekých zemích vypadá. A když tehdá někdo vykonal dlouhou cestu, třeba za obchodem nebo s nějakým posláním od krále, tak byli všichni strašně zvědaví, co všechno viděl a zažil. A ptali se ho a ptali, vyptávali se všude, kam přišel, až ho to přestalo bavit vyprávět a radši to všechno napsal a bylo. A tak vznikly první cestopisy.

Indie; Foto: Radek Sárközi

Jenže můj praprapraprapradědeček praotec Šotek tenkrát nelenil a vnukl cestovatelům báječnou myšlenku. Co si takhle z lidí trochu vystřelit a nabulíkovat jim, že v dalekých zemích rostou mluvící květiny a lidé měří tři metry dvacet? Mají sice jen jedno oko, zato tři nosy a kromě toho, že požírají jeleny i s parožím, jsou velmi přátelští. Opravdu se ze středověku dochovalo několik knih, které se tváří jako svatosvatá pravda, ale vlastně si ze čtenářů dělají pěknou legraci. A lidi takové čtení bavilo, dokonce i když to časem prokoukli a už všemu nevěřili. A tak se podobného vymýšlení chopili místo cestovatelů spisovatelé. Přestali se tvářit, že všechno, co říkají, musí být svatosvatá pravda – a tak vznikla dobrodružná literatura a žánry fantasy a sci-fi. Právě v nich se podíváte do vymyšlených pohádkových a vesmírných světů, kde všechno vypadá a funguje jinak.

A tak já, Šotek XXXVII., potomek slavného praotce Šotka, dodnes motám hlavy všem spisovatelům, aby vymýšleli, jak putovali fantastickými zeměmi a co se jim při tom všechno přihodilo. A teď jsem popletl hlavu i vám a tenhle úkol vás čeká taky. Máte to a basta fidli! Ale že jste to vy, dám vám vybrat. Můžete se rozhodnout, jestli budete psát o cestě na nějaké skutečné místo na zeměkouli a necháte se inspirovat mapami a průvodci, nebo si vymyslíte fantastický výlet do království pětinohých škytajících králíků či budete poletovat z galaxie do galaxie. V takovém případě vám poslouží jedině čistá fantazie nebo třeba bláznivý sen. Jen mějte na paměti, že cestopis nikdy nezapomene důkladně popisovat, co cestovatel na cestě vidí, jak navštívená země vypadá a kdo v ní žije. A ať se vám cestou radši nic nestane, vyšlete na dobrodružnou výpravu místo sebe třeba svého plyšáka, nebo domácího mazlíčka a zapište cestopis jeho očima.

Egypt; Foto: Radek Sárközi

Tedy chopte se tužky a vzhůru na cesty! Taky právě vyrážím: Já, Šotkova zvědavá fretka, vyrážím objevovat neznámé světy. To se podivíte, až vám budu vyprávět, co jsem všechno zažila!

Cestopisy na webu:

Cestopisné knížky:

  • Aškenazy, L.: Cestopis s jezevčíkem, ARTUR, Praha 1999: http://www.sotkoviny.cz/knihovnicka/cestopis-s-jezevcikem
  • Melounová, I.: Cestování po světě, Grada, Praha 2011
  • Chaloupek, V.: Jižní Afrika mýma očima, Fraus, Plzeň
  • Čapek, K.: Cestopisy 2; Obrázky z Holandska; Cesta na sever, Československý spisovatel, Praha 1980
  • Formánek, J.: Prsatý muž a zloděj příběhů, Smart Press, Praha 2007
  • Stingl, M.: 2012 - Mayové, jejich civilizace a zánik světa, Jota, Brno 2010

Časopisy s cestopisy:

Šotek

Zobrazení: 59826

Hodnocení: 2.2 (1793 hlasů)

 

27. 7. 2011