Když ještě byly lesy a potoky čisté, když ještě panovali králové a císaři, v dobách, kdy ještě kradli jenom loupežníci, žili v blízkosti lidí draci. Jeden z nich žil v rybníku pod hradem Strádov. Zvláštní na něm byla jedna věc. Ve dne, když vylezl z vody, proměnil se v krásného mládence. Vydal se do blízké vesnice. Tady se mu většinou podařilo okouzlit nějakou děvečku, která sloužila ve statku. Děvečka se do něj zakoukala, protože byl moc krásný. Ani jedna si nevšimla jeho zelených, studených očí. A to se jim stalo osudné. S krásným mládencem se vydaly na procházku do lesa.

 

                                      

 

V lese se sice chvilku ruku v ruce procházeli, ale jakmile se setmělo, proměnil se krásný mládenec v draka a důvěřivou děvečku sežral. Tohle provozoval tak dlouho, dokud to nezjistili rytíři ze Strádova. Ti se domluvili s rytíři ze sousedního hradu Žumberka. Společně se vydali draka zabít. Ale jak by mohli čelit obrovské dračí síle? Prozradím vám, že žádný z mladých rytířů nepřežil. Jen jednomu se podařilo utéct a vyprávěl o tom na svém hradě. A novina se rozšířila také v okolních obcích, až se tahle smutná zpráva dostala do Trpišova.

 

Zdejší šlechtic – zeman – byl zkušeným bojovníkem. Vždyť kolikrát už válčil pod královskou korouhví! A tenhle zeman si vzal s sebou nejsilnějšího muže ze vsi. Oba dva se vyzbrojili. Sedlákovi poručil vzít dva kbelíky vody a on sám měl svůj meč a luk se šípy.

 

Jakmile došli k dračí jeskyni na břehu rybníka, uslyšeli hrozný hluk. Potichu se vydali blíž. Nahlédli dovnitř a co to? Drak chrápe, až se lesy zelenají. To se jim moc hodilo. Honem, honem! Přiskočili k němu a vlili mu vodu z kbelíků do tlamy. Oddychli si. Drak musí působením vody zeslábnout! Ale co to? Dračí ocas drtí skálu v jeskyni. Drak vyskakuje a nelidsky řve. Otevírá tlamu. Oba stateční muži strnou. Vyletí z dračí tlamy plamen nebo ne? Drak soptí. Plamen se naštěstí neobjevuje. Voda ho všechen uhasila.

 

Šlechtic bere luk a šípy. Mají speciální průrazné hroty. Vystřeluje jeden šíp za druhým. Drak řve. Padají další kameny, muži jen taktak uskakují. Bojují už velmi dlouho. Paže umdlévají. Vtom se objevuje první ranní paprsek slunce. Ozařuje draka. Co se děje? Drak se naráz mění v mládence. Šlechtic neváhá ani minutu. Tasí meč a zasazuje ránu mládenci přímo do srdce. A strádovský drak padá k zemi. Ozývá se hlomoz a z draka je najednou obrovský balvan.

 

Statečný trpišovský šlechtic tak zachránil krásné panny z širokého okolí. Za odměnu, co dostal od rytířů ze Strádova a Žumberka, vystavěl u svého dvorce velkou vesnici. A od těch dob je Trpišov známý podle toho, že tu trpěli rytíři. A my víme, že především krásné panny.

 

Martin Vach, 5. ročník

Základní škola a mateřská škola Lukavice, okres Chrudim

 

 

Martin Vach

Zobrazení: 42436

Hodnocení: 2.6 (1879 hlasů)

Související články:

 

27. 1. 2011

 
 
Vyhledat:
«
0/0
«
Příspěvky do diskuze mohou zasílat pouze přihlášení uživatelé.

Martin Vach

Zobrazení: 27704

Hodnocení: 2.6 (629 hlasů)

 

25. 1. 2011

 

Pro hlasování je potřeba mít zapnuto cookies