Zpravodajství o významných, zajímavých, překvapivých, tragických nebo jinak atraktivních událostech patří k nejstarším činnostem novinářů. Co je úkolem zpravodajství? A jak se mu věnují redaktoři školních časopisů?

Co nabízí zpráva?

 

Skutečně zpráva nevyjadřuje názor?

Zpravodajství a školní časopisy

Je zajímavé, že „čistým“ zpravodajstvím se některé školní časopisy zabývají spíše okrajově. Důvodem může být delší čas mezi vydáními jednotlivých čísel časopisů. Redaktoři mohou mít dojem, že nabízené informace již nebudou aktuální. O řadě zajímavých událostí v jednotlivých oblastech působení školy se však čtenáři nedozví. Navíc – informovat lze i o událostech budoucích; následně se k nim vracet a vytvářet tak „seriály“ na určitá témata.

Příklady pro inspiraci – zpravodajství v rubrikách školních časopisů

„Bylo nebylo…“

Rubrika školního časopisu Školáček nabízí stručné a věcné informace o akcích na prvním i druhém stupni školy, doplněné o fotografie. Fotograf se skrývá za „redakci“, ale nemusí – jeho reportážní fotky jsou kvalitní.

„Stalo se…“

Rubrika časopisu Školníček si všímá zajímavých událostí na prvním i druhém stupni školy, ale i událostí ve školní družině. Kvalitu fotografií zřejmě trochu „poškodila“ kopírka.

„Akce školy“

Ukázka v příloze je součástí kvalitní dvoustrany s rubrikou „Akce školy“ (časopis Písařík). Zprávy jsou trošku únikem do komentované publicistiky (závěrečnými zvoláními „Všem se to moc líbilo!“ a „Skvělá akce!“). Jsou autoři zpráv také autory fotografií?

„Bájné akce“

Zprávu z akce „Dýňová slavnost“ přiblíží čtenářům časopisu Bublanina výrazná fotografie a stručný text s věcnými informacemi. Fotografie nabízí další informace, zkusme se do ní „začíst“…

„Naše Kotlanda“

Rubrika časopisu Nová éra obsahuje řadu „Zpráviček ze školy“. Zpráva „Barevný týden“ informuje o akci školního parlamentu. Je vhodně doplněna o výsledkovou listinu.

Příklady samostatných zpráv ve školních časopisech

Doubravská, Eva a redakční tým: Úspěch školního časopisu Béda

Stránky 6 až 10 školního časopisu Béda nabízejí čtenářům zprávy a komentované zpravodajství. Zcela správně nejsou pomíchány, mohly by být odděleny graficky i pomocí rubrik.

Dorocká, Kristýna: Školní parlament

Školní parlament stvrdil smlouvu ve dni plném jedniček…Časopis Volaráček nabízí množství zajímavých zpráv, jsou umístěny za sebou a informují o akcích na prvním i druhém stupni školy. Zasloužily by si samostatnou rubriku. Všechny zprávy doplňují fotografie; jestlipak je pořídili autoři zpráv?

Zdroje – školní časopisy:

  • Školáček, ročník 16, číslo 1
  • Školníček, prosinec 2011
  • Písařík, ročník 17, číslo 71
  • Bublanina, ročník 10, číslo 1
  • Nová éra, listopad 2011
  • Béda, ročník 17, číslo 1
  • Volaráček, listopad – prosinec 2011


Zuzana Dudková

Zobrazení: 33263

Hodnocení: 2.1 (1714 hlasů)

Související články:

 

15. 3. 2012

 
Tyto přílohy jsou přístupné pouze přihlášeným uživatelům. Registrujte se, prosím.
 
Vyhledat:
«
0/0
«
Příspěvky do diskuze mohou zasílat pouze přihlášení uživatelé.

Zuzana Dudková

Zobrazení: 21597

Hodnocení: 2.6 (643 hlasů)

 

15. 3. 2012